2023 Ytong Mimari Fikir Yarışması Sonuçlandı

Varolanı değerlendirme temasıyla Türk Ytong’un düzenlediği 2023 Mimari Fikir Yarışması sonuçlandı. Katılımcı, paylaşımcı bir düşünce ve tasarım platformu olarak uzun yıllardır mimarlık ortamına katkı sunan, alanındaki en uzun soluklu yarışmalardan biri olan Ytong Mimari Fikir Yarışması’nda kazananlar belli oldu.

Bu yıl 21’ncisi düzenlenen yarışma ile katılımcılar, yeniden değerlendirme, işlevlendirme, kültür, doğa dostu tasarım yaklaşımı, iklim krizi, kültürel mirasın korunması, az yapma, küçülme gibi kavramlar üzerine düşünmeye; kendi seçecekleri bir yapılı çevrede, belirledikleri yapı ya da yapıları “yeniden” değerlendirmeye davet edildi. Yarışmanın duyurulmasının ardından yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerle takvimi ve şartnamesi güncellenen yarışmada katılımcılar, oluşan duyarlılık ortamına katkı sağlamaya teşvik edildi.

Kazananlar Atina yolcusu

72 fikir projesinin değerlendirildiği yarışmada 4 proje eşdeğer ödüle değer görüldü. Kazanan ekipler yarışma ödülü olarak, jüri üyeleri ile birlikte Yunanistan’ın başkenti Atina’ya seyahat ederek antik dönemlerden günümüze uzanan mimarlık ve kültür rotalarını ziyaret edecek.

PLUG Ofis Kurucusu Y. Mimar Buşra Al, Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ece Ceylan Baba, FIELDS Kurucu Ortağı Y. Mimar Eren Çıracı, ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, NSMH Kurucusu Mimar Nevzat Sayın’ın jüri üyeliği yaptığı yarışmada, İTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki, ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Balaban ve Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak da Danışman Jüri Üyesi olarak yer aldı. Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda, Atina Mimarlık Gezisi ile ödüllendirilen ekipler ve projeleri ise şöyle:

Pera [Para]digma

2023 Ytong Mimari Fikir Yarışması Sonuçlandı |...

Aykan Aras, Mimar (TED Üniversitesi), Can Kayaaslan, Mimar (TED Üniversitesi), Kutay Kaynak, Mimar (TED Üniversitesi)

Dokunmanın Hazzı

2023 Ytong Mimari Fikir Yarışması Sonuçlandı |...

Oğul Can Öztunç, Mimar (İstanbul Teknik Üniversitesi), Ece Duran, Mimar (İzmir Ekonomi Üniversitesi)               

Les Lieux de Mémoire