17.İstanbul Bienali’nin Aydınlatma Sponsoru Tepta

TEPTA, 17 Eylül – 20 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenen 17.İstanbul Bienali’nin sekiz farklı mekanına ışık tutarak aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor.

Tarihi yapıların, kamusal alanların ve sanat eserlerinin doğru ve etkili aydınlatılmasının en az kentsel, mimari ve mekan tasarımlarının aydınlatılması kadar önemli olduğunun bilincinde bir kuruluş olarak sanata ve mimarlık dünyasına her zaman katkı sağlayan TEPTA, 30. Yılını kutladığı bu özel dönemde düzenlenen 17. İstanbul Bienali’nde İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV’nin) çözüm ortağı oldu.

TEPTA, 1987 yılından bu yana İKSV tarafından düzenlenen ve sadece Türkiye’de değil dünyada da güncel sanat alanındaki öncü etkinliklerden biri konumunda olan İstanbul Bienali’ne bir armatür sağlayıcı olmanın ötesinde, tek tek mekanlara ve eserlere yönelik incelemelerde ve çalışmalarda bulunarak çok çeşitlilikteki armatürleri ve doğru aydınlatma konusundaki deneyimi ile destek sağladı. 

Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh küratörlüğünde düzenlenen bienalde bu yıl, 12 farklı mekanda ve 50 kadar noktada 500’ü aşkın katılımcının işleri sunuluyor. Beyoğlu, Kadıköy, Fatih ve Zeytinburnu semtlerine yayılan bienalin sekiz mekanındaki eserler ve mekanlar TEPTA Aydınlatma ile aydınlanıyor.

Otuz yılı aşkın süredir gerek yurtiçi gerekse yurtdışı projelerin aydınlatma alanındaki çözüm ortağı olan ve bu çerçevede her zaman mimarlık, tasarım, kültür ve sanat dünyası ile iç içe çalışan TEPTA, 17. İstanbul Bienali’nde Barın Han, Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı (PCSAA), Müze Gazhane, Pera Müzesi, The Çinili Hamam, Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Merkez Rum Kız Lisesi ve Yaklaşım Tüneli’nde yer alacak eserlere ışık tutuyor.

17. İstanbul Bienali Aydınlatma Sponsoru unvanı ile, yaz başından bu yana İKSV ekibi ile koordinasyonda çalışan TEPTA ekibi, sanatçılar tarafından belirtilen istekler ve ihtiyaçlar doğrultusunda en uygun aydınlatma armatürlerini sağlamak üzere yoğun çalışmalar gerçekleştirdi.