11. Zeki Yurtbay Tasarım Yarışması: Rutinler ve İzleri

Yurtbay Seramik tarafından 11. kez düzenlenen Rutinler ve İzleri temalı Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri için son teslim tarihi 15 Mart 2024 olarak belirlendi.

Yurtbay Seramik tarafından düzenlenen, her sene büyük bir katılımla gerçekleşen Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri serüveni başlıyor. Katılımcıların her sene farklı temalar doğrultusunda birbirinden yaratıcı projelere ürettikleri yarışmanın teması, bu yıl Rutinler ve İzleri olarak belirlendi. Genç tasarımcıların desteklenmesi ve seramik sektörüne yönlendirilmesi amacıyla Yapı Medya İletişim iş birliği ile düzenlenen yarışmanın proje teslim için son tarih 15 Mart 2024 olarak açıklandı.

Ekip temsilcisi, Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin Mimarlık, Güzel Sanatlar, Görsel Sanatlar, Sanat ve Tasarım Fakülteleri ile Mühendislik Fakültelerine bağlı mimarlık, görsel iletişim ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerinde öğrenim gören ön lisans, lisans ve lisansüstü (yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora) öğrencilerine açık olan yarışmaya ekip olarak ya da bireysel başvuru yapılabiliyor. Ekip başlarının belirtilen bölümlerden olması koşuluyla, diğer ekip üyelerine farklı bölümlerden olabilir.

Yurtbay Seramik’in sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan 11. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri jürisinde bu yıl; Dr. Bilge Bal (Mimar, Akademisyen), Prof. Dr. Ece Ceylan Baba (Mimar / Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı, Mimarlık Bölüm Başkanı), İnci Eviner (Ressam, Sanatçı), Ahmet Burçin Gürbüz (Atlas Space Kurucusu, CEO) ve Prof. Dr. Sevim Çizer (İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi yer alıyor.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın ilanı: Ekim 2023
Soru sormak için son gün: 4 Aralık 2023, Pazartesi
Soruların cevaplarının ilanı: 12 Aralık 2023, Salı
Proje yükleme başlangıç tarihi: 18 Aralık 2023, Pazartesi
Proje son teslim tarihi: 15 Mart 2024, Cuma
Sonuçların ilanı: 30 Nisan 2024, Salı

Birincinin 50.000 TL, ikincinin 40.000 TL, üçüncünün 30.000 TL ile ödüllendirileceği yarışmada, üç adet 10.000 TL’lik eş değer mansiyon ödülü de verilecek. Bununla beraber yarışmada birincilik ödülüne değer görülen tasarım üretilerek 2024 yılında İstanbul’da yapılacak “Unicera Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı”nda, Yurtbay Seramik Standı’nda sergilenecek.