Yunus Emre Kara’nın X-LAMP Aydınlatma Ürünü Milano Design Week 2019 Fuarı’nda Sergilendi…

Yunus Emre Kara tarafından tasarlanan X-Lamp adlı sarkıt aydınlatma, Milano design week kapsamında dünyanın en prestijli tasarım fuarı olan “Salone del Mobile Milano-Euroluce 2019″ Fuarı’nda ziyaretçilerle buluştu.

Yunus Emre Kara tasarladığı X-Lamp aydınlatma ürünüyle Milano Design Week 2019 Fuarı’nda yer aldı. Led ışık kaynağını saran opak akrilik gövde üzerini çevreleyen alüminyum lamalardan oluşan ve Euroluce 2019’a Türk tasarım ürünleri ile katılan tek aydınlatma firması olan Bahar Contract Lighting tarafından üretilen “X-Lamp”, tekil halde kullanılmakla birlikte, çoklu kullanımları ile de farklı kompozisyonlar kurmaya imkân sağlıyor. Yunus Emre Kara tasarımını şu sözleriyle ifade ediyor:

“X’in metaforik manada uyandırdığı dinamizmden hareketle, sınırların olmadığı bir dünyanın minimalist dokunuşlarla form bulmuş hali, farklı kombinasyonlarıyla birlikte kullanılabilecek bir aydınlatma ürünü olarak ortaya çıktı ve ‘X Lamp’ böyle doğdu.”

“Tasarımın fütürist yanları her daim ilgimi çekmiştir.”

Yunus Emre Kara hakkında

Yunus Emre Kara lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünde tamamladı. Lisans sürecinde HAWK Üniversitesi Hildesheim’da iç mimari, grafik tasarım ve uygulamalı endüstri ürünleri tasarımı üzerine eğitim aldı.

2010 yılında Zoom TPU’ya katıldı. 2012 yılından itibaren tasarım koordinatörü görevi dahilinde Zoom’un tasarım anlayışı ve tasarım pratiklerinin geliştirilmesi ve bilgisayar destekli tasarım süreçlerinin yönetimi ve uygulanması konularında çalıştı. Eşzamanlı olarak medya ve sosyal iletişimle ilgili süreçlerin kurgulanması ve yönetilmesi, personel yönetimi, ekip organizasyonları ve iş süreçlerinin yönetimi gibi idari konularda da görev alan Yunus Emre Kara, 2017 yılından itibaren firma ortağı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Diğer bir taraftan mobilya ve ürün tasarımı çalışmalarını sürdürmekte olan Yunus Emre Kara, 2015 yılı Reddot Design Award’ta konsept design kategorisinde Ozon Design için tasarladığı “Spin” adlı sehpa tasarımı ile finale kaldı.

Bilgisayar destekli tasarım yöntemlerini kullanarak, parametrik ve algoritmik form arayışlarının tekrarlanması sayesinde son tasarım ürününe ulaşmayı tasarım pratiği olarak benimseyerek çalışmalarına devam etmektedir.