Youthhostel Gerlos

Mimari Tasarım
lechner & lechner architects

Tasarım Ekibi
Christine Lechner, Horst Lechner, Paul Lechner , Lukas Ployer , Michael Trixl

Proje Yeri
Krimml, Avusturya

İşveren
Joerg Neumaier, Arne Tammen

Yüklenici
EHRENREICH BaugmbH

İç Mekan Tasarımı
Stehaphan Keil

Strüktür Danışmanı
Thomas Forsthuber

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
7.550 m2

Fotoğraflar
Julian Hoeck

lechner & lechner architects tarafından tasarlanan Youthhostel Gerlos, Avusturya’da önemli bir yere sahip kayak kültürüne hizmet eden ekolojik bir barınma çözümü sunarken ve bulunduğu köy için de canlı bir merkez oluşturuyor.

Youthhostel Gerlos, Avusturya Alpleri’nde, 1700 metre yükseklikteki Hochkrimml köyünde yer alıyor. Yaklaşık 7500 m2 kullanılabilir alana sahip hostel, 450 yatak ve kötü havalar için tırmanma duvarını da içeren 2200 m2 kapalı spor alanına sahip. Tesis, Avusturya’da önemli bir yere sahip kayak kültürüne hizmet eden ekolojik bir barınma çözümü sunarken ve bulunduğu köy için de canlı bir merkez oluşturuyor.

Hostel binası, ana bina ile cadde ve gençlik yurdu ile çevredeki binalar arasında yarı kamusal bir bölge olarak işlev gören, güneye bakan U şeklinde bir “köy meydanı” tanımlıyor. Ahşap konstrüksiyona sahip ana binayı, caddeye doğru alçalarak peyzajla bütünleşen tek katlı iki kütle destekliyor. Ana binaya, zemin kat boyunca uzanan cam kaplı bölümden erişiliyor. Zemin katın meydan cephesinde camla çevrelenmiş oluşu ahşap yapının havada asılı duruyormuş gibi görünmesini sağlıyor. Meydandan yapıya yaklaştıkça zenginleşen mekansal deneyim, içeride rampalarla üst katlara erişimin sağlandığı merkezi sirkülasyon hacmiyle zenginleşiyor.

Pasif yöntemlerle iklimlendirilen yapıda konstrüksiyon malzemesi olarak yöresel ahşap tercih edilmiş. Mobilyalar ise atık ahşap malzemelerin işlenmesiyle elde edilmiş.