The Shelter of a Wall

Mimari Tasarım
Agora Arquitectura

Tasarım Ekibi
Joan Casals Pañella, Jose Luis Cisneros Bardolet, Belen Ramos, Ane Rodriguez, Sofia Lobianco, Clara Corominas Jaime Gutiérrez, Giulia Valentino

Yükleniciler
Fustes Sebastià, Wood&Bois SL, Vicente Castaño, Juan Carlos Merelo, Toni Antequera

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
80 m2

Fotoğraflar
Joan Casals Pañella, Jose Luis Cisneros Bardolet

Agora Arquitectura, tasarladığı hafta sonu evini arsadaki mevcut taş duvarın arkasında konumlandırılarak yatak odalarını yaz güneşi ve kış rüzgarından korurken, duvarda açtığı boşluklar sayesinde bu mekanların manzaradan faydalanmasını sağlamış.

Girona şehrinin yakınlarındaki Baix Empordà bölgesinde, bir uçurumun tepesinde yer alan hafta sonu evi, ayçiçekleriyle dolu bir dizi tarlaya bakıyor. Güçlü rüzgarlara maruz kalan bir alanda bulunan yapı, arsadaki eski yapıdan kalan duvarların ardına gizlenmiş. Yeni yapının duvarları eski duvarın 80 cm gerisinde konumlandırılmış. Eski taş duvara bakan yatak odaları, bu sayede yaz güneşinden ve kış rüzgarından korunurken mahremiyet elde ediyor. Eski duvarda açılan pencereler ise bu odaların manzaradan faydalanmasını sağlıyor. Evin salonu, duvarın yüksekliğinin azalarak manzaranın genişlediği bölümde konumlandırılmış. Koyu renkle vurgulanan servis hacimlerine ise evin merkezinde yer verilmiş.

Mevcut duvara paralel olarak bir kaide üzerine 11 adet prefabrik ahşap direk yerleştirilmiş. CLT ahşap elemanlar ise yapı kabuğunu tanımlıyor.