Söğütözü İş Merkezi

Mimari Tasarım
Aura Design Studio

Tasarım Ekibi
Filiz Cingi Yurdakul, Mehmet Işıkdemir, Çağlar Gümüş

Proje Yeri
Söğütözü, Ankara

İşveren
Türk Metal Sendikası

Ana Yüklenici
Uzelli Yapı

Mimari Konsept ve Ruhsat Projeleri
Demay Mimarlık

Cephe Danışmanı
Minatek Cephe Danışmanlığı

Proje Tarihi
2017

Tamamlanma Tarihi
2019

Arsa Alanı
10.000 m²

Proje Alanı
16.870 m²

Fotoğraflar
Duygu Tüntaş

Aura Design Studio tasarımı Söğütözü İş Merkezi, sıra dışı cephe tasarımı, peyzaj düzenlemesi ve zemin kat işlevleriyle içinde yer aldığı kentsel tasarım projesinin önemli bir parçası niteliğinde.

Proje alanı, Ankara’nın en merkezi iş ve alışveriş alanlarından birinde bulunuyor. Prof. Raci Bademli’ nin Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı olduğu zamanlarda hazırlattığı Söğütözü İş Merkezi-Merkezi İş Alanı-Alt Merkez Kentsel Tasarım Projesi içerisinde, yaya omurgasının bir parçası olma özelliğindedir. Çevre parsellerinde yer alan alışveriş-ticaret yapıları ve otel yapısı ile birlikte başarılı bir kentsel tasarım projesinin merkezinde ve onun önemli bir parçasıdır.

Yapı, yaya allesine zemin katlarındaki ticari birimlerle bağlanırken hemen arkasındaki nispeten sakin olan park alanı, karşısından ofis ve otopark girişini sağlıyor. Girişinde çelik strüktürü ile cephe karakterine uygun bir giriş saçağı tasarlanmış. Yapının mimari projeleriyle mekanik, elektrik, statik koordinasyonu sağlanmış; cephe tasarımları ve peyzaj projeleri incelikle çalışılmış.

Giydirme cephe sistemi olarak panel cephe elemanları kullanılmış ve her bir panel tasarımı, cephe danışmanı ve cephe uygulama firması ile titizlikle ele alınmış. Panel, cephe önlerinde genişletilmiş; metal paneller, her biri aynı ebatta üçgen modüller ile kurgulanmış. Bu üçgen modüller yatay, dikey, 45° açılı ve boş çerçeveli olarak tasarlanmış G profillerle panel cephe sisteminden ileriye çekilerek ana cephe sistemi ile entegre edilmiş. Cephe temizliği için her katta uygun geçişler sağlanmış ve ctp kasetli yürüme panelleri ile iç cephe temizliği çözümlenmiş.

Zemin kat ve teras katlardaki ticari birimlerin aralarında, 2.kat üzeri teras kat tavanında ahşap görünümlü alüminyum paneller 20’şer cm’lik paneller olarak uygulanmış. Zemin ve teras katlardaki kütle hareketleri ahşap görünümlü alüminyum paneller ile vurgulanmış.

Yapı önemli bir kentsel tasarımın bir parçası olduğundan, yapının peyzajının özellikle yaya allesi ile uyumlu, bütünleşik aynı zamanda da kendi cephe ve kütle karakterine uygun olarak tasarlanmış. Zemin malzemesi olarak yaya allesi ile uyumlu traverten doğal taş seçilmiş. Kot farklılıkları üçgen sac bordürlerle çevrelenen bitkisel peyzaj alanları ile çözümlenmiş;  yaya allesi kotları ve bağlantıları eğimle uyumlu, eriyen merdivenlerle kurulmuş. Teras katlarda saksılar çözümlenmiş, ofis çalışanları için yeşil nefes alma alanları oluşturulmuş.

Giydirme cephelerdeki açılabilir kanatlar hem açık ofislere hem de makam odalarına uyumlu olarak çözümlenmiş. Ofis katlarında, esnek plan şemalarına ve olası değişikliklere imkan tanıyan yükseltilmiş döşemeler tercih edilmiş. Doğrama rengi özel olarak seçilmiş ve numune seçimleri ile kararlar netleştirilmiş. Makam odalarına ait iç mimari tasarımlar tamamlanarak yapı kullanıma açılmış.