R/Urban Design Office

Mimari Tasarım
R/Urban Design Office

Tasarım Ekibi
Tomohiko Amemiya, Yuta Hosoya, Tomoki Ushio

Proje Yeri
Tokyo, Japonya

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
88.9 m²

Fotograflar
Kenya Chiba

R/Urban Design Office, bir binanın zemin katını kendi ofisine dönüştürürken “tori doma” ve “engawa” gibi geleneksel Japon evlerine ait mimari öğeleri yeniden yorumlayarak esnek mekanlar üretmiş.

R/Urban Design Office’in yeni ofisi, trafiğin yoğun olduğu geniş bir cadde ile dar bir sokak arasında konumlanıyor. Önceden biri geniş caddeye bakan ticari birim, diğeri ise dar sokağa bakan konut olarak işlev gören iki mekan, R/Urban Design Office tarafından birleştirilmiş ve iki yola da cephesi olan bir ofise dönüştürülmüş.

Tasarımda geleneksel Japon evlerinin mimari öğeleri kullanılmış. Ana giriş ile tali girişi birbirine bağlayan “tori doma” ve kamusal ile özel arasında bir tampon bölge oluşturan “engawa” yeniden yorumlanarak tasarıma dahil edilmiş. Ofis, kullanıcı sayısının artması durumunda yeniden düzenlenebilecek şekilde esnek tasarlanan Tori doma ve buradan erişilen toplantı alanı, depolama, tuvalet, mutfak, yönetim alanı ve tali girişten oluşuyor.

Sokaktan bir metre geri çekilerek tanımlanan “engawa” ile ofisin iç mekanları, oluklu polikarbonat levhalardan oluşan, ahşap çerçeveli, sürgülü kapılarla ayrılıyor.

Ana faaliyeti mimari tasarım olan ofis, ziyaretçilerle ve çalışanlarla yapılan toplantılar ve halka açık etkinlikler gibi aktivitelere imkan sağlamak üzere çeşitli mobilya ve perdelerle bölünebiliyor. Sürgülü kapılar tamamen açılınca Tori doma, engawa üzerinden geniş yola ve toplantı alanı da şehre bağlanıyor.