Melek Zeynep Bulut, A Design Awards’ta Ödül Kazandı

Melek Zeynep Bulut, deneysel bir mekan kurgusu olan eseri Açık Yapıt ile A’ Design Award’ın Fine Arts & Arts Installation Design kategorisinde ödüle layık görüldü.

Melek Zeynep Bulut, küresel ölçekte verilen tasarım ödüllerinden A’ Design Award & Competition‘ı kazandı. Bulut, deneysel bir mekan kurgusu olan eseri “Açık Yapıt” ile her yıl İtalya, Como’da düzenlenen, dünyanın her yerinden yüzlerce sanatçı ve tasarımcının katıldığı A’ Design Award’ın “Fine Arts & Arts Installation Design” kategorisinde ödüle layık görüldü.

©Melek Zeynep Studio

©Melek Zeynep Studio

A’ Design Award & Competition, 2023 – 2024 tasarım yarışmasının sonuçlarını duyurdu. Ödül alan her bir tasarım, 278 kişilik tanınmış akademisyen ve etkin tasarımcıdan oluşan uluslararası bir jüri tarafından değerlendirildi. Kazananlar, İtalya’da Temmuz ayında gerçekleştirilecek gala gecesi ve törenine katılarak ödüllerini alacak ve ayrıca “Yılın En İyi Tasarımları” sergisine katılabilecek.

“Açık Yapıt”, Haziran 2023’te London Design Biennale’de sergilenmesinin ardından 47 ülke ve 22 üniversite arasından seçilerek Public Award’ı kazanmıştı ve çeşitli çağdaş sanat otoriteleri tarafından “Son Anıt” olarak yorumlanarak sergilendiği ilk günden itibaren uluslararası basında yer edindi. Bu serginin hemen ardından Londra Tasarım Festivali’nde tarihi Thames Nehri üzerinde, kürasyonunu “yer, aidiyet temaları üzerine bir düşünce” olarak belirleyerek bu kez “asılı bir anıt” olarak sergilendi ve bu sergi ile rekor bir ziyaretçi ağırlayarak son yılların en etkili işlerinin listelendiği “The Red Book”a girdi.

©Mehmed Arda

©Mehmed Arda

Son olarak Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde iki bakışlı bir sergi, şehrin ortasında yerine yerleşmeyen, dünyaya aidiyetimizi sorgulayan, yer yer eğreti, teatral bir anıt olarak ziyaretçilerle buluştu.