Marka Kimliğini Ön Plana Çıkartan Bir Tasarım: Mercedes-Benz Showroom, Mengerler

Proje Adı: Mercedes-Benz Showroom, Mengerler

Mimari Tasarım: Boytorun Mimarlık

Proje Ekibi:   Yudum Boytorun, Semih Boytorun, İzzet Filizer, Hande Şanlımeşhur, Selin Kaya, Mehmet Akdağ, Sedef Ertetik

İşveren: Mercedes-Benz Türkiye

Proje Yeri: Etiler, İstanbul

Proje Yılı:  2015

İnşaat Yılı: 2017

Proje Alanı: 1.500 m²

Fotoğraflar: Gürkan Akay

Mercedes Mengerler’e ait City Showroom projesi Boytorun Mimarlık tarafından tasarlanmıştır. Marka kimliğini ön plana çıkartacak, misafirlerine estetik ve keyifli bir atmosfer yaratacak şekilde kurgulanan projede, ahşap ve doğal taş malzemelerin kullanımı ön plana çıkmaktadır.

Arazi eğiminin kullanılması ile açığa çıkan bodrum kat, showroomun devamı niteliğindedir. Hem verimli günışığı kullanımı hem de araçların zemin kotundan algılanmasını sağlamak amacı ile döşemede yırtıklar açılmıştır. Bodrum kat tavanının belirli bölümlerinde tasarlanan bu alanlarda, spider cam sistem uygulaması yapılmıştır.

Fibrobeton ve ahşap birleşimi ile kurgulanan cephe çerçevesi, showroomdaki zengin atmosferi dışa yansıtmaktadır. Çerçeveyi destekleyen cam ve ışık bantlarının yoğun kullanımı ile dikkat çekici bir cephe oluşturularak marka kimliği vurgulanmaktadır.

Konseptte yer alan müşteri bekleme alanları, özel görüşme odası, aksesuar stantları ve sergileme birimlerinde özel malzemeler kullanılmıştır. İç mekân bitişlerinde siyah ve ahşap dokusunun yoğun olarak hissedildiği City Showroom’da, markaya özel tasarlanan aydınlatma elemanları ile efektif bir ışık kurgusu oluşturulmuştur.