Love² House

Mimari Tasarım
Takeshi Hosaka Architects

Proje Yeri
Tokyo, Japonya

İşveren
Takeshi-Megumi Hosaka

Strüktür Mühendisliği
Kenji Nawa, Nawakenji-M

Proje Tarihi
2016-2018

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
19 m²

Fotoğraflar
Koji Fujii, Nacasa&Pertners Inc.

Takeshi Hosaka Architects tarafından Takeshi-Megumi Hosaka çifti için tasarlanan ve mobilyalarından bölücü duvarlarına kadar betonarmeden oluşan “Love² House”, 3 ay boyunca mahrum kaldığı gün ışığını çatı açıklıklarından sağlıyor.

Uzun Yıllar Yokohama’da kendi tasarladığı “Love House”ta yaşayan Takeshi Hosaka, Waseda Üniversitesi Sanat ve Mimarlık okulunda ders vermeye başlaması ve Yokohama’dan işe gidip gelmesinin çok zaman alması üzerine Tokyo’da ikinci evini inşa etmiş. Eşiyle beraber yaşadığı 19 metrekarelik bu ikinci evi de “Love² House” olarak adlandırmışlar.

Güneş ışığı simülasyonu sonucunda arsanın yaklaşık üç ay boyunca doğrudan gün ışığı almadığı fark edilmiş. Bunun üzerine İskandinav ülkelerinin mimarisi detaylı analiz edilmiş ve gökyüzüne açılan iki eğimli çatıdan ışık almak hedeflenmiş.

Antik Roma’da ideal yaşamın beş bileşeni olarak kabul edilen eğitim, banyo, drama ,müzik ve epikürizm bu küçük evin tasarım felsefesini oluşturmuş.

Kısa betonarme duvarlar evi yemek, mutfak ve yatak odası olmak üzere üç mekana ayırıyor. Betonarme iskelet sadece bir gövde olarak çalışmıyor; aynı zamanda evin mobilyalarını oluşturuyor.