2020 / XVII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nde Büyük Ödüller ve Ödül Adayları Açıklandı

2020 / XVII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında Nişan Yaubyan “Mimar Sinan Büyük Ödülü”, Reha Günay ve Mehmet Özdoğan “Mimarlığa Katkı Dalı Ödülü”ne değer görülürken Vedat Dalokay ise “Anma Programı” için seçildi. Yapı, Proje ve Fikir Sunumu dallarında ise toplam 27 eser ödül adayı olarak belirlendi.

2020 / XVII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamındaki büyük ödüllerin sahipleri ve ödül adayları duyuruldu.

Yapılan başvurular, Zeynep Ahunbay başkanlığında, M. Zafer Akdemir, T. Elvan Altan, A. Sinan Timoçin, Alper Ünlü’den oluşan Seçici Kurul tarafından 12-13 Mart 2020 tarihinde gerçekleşen toplantıda değerlendirildi. Çevrimiçi olarak devam eden görüşmelerin ardından Nişan Yaubyan’ın “Mimar Sinan Büyük Ödülü”, Reha Günay ve Mehmet Özdoğan’ın “Mimarlığa Katkı Dalı Ödülü”ne değer görüldüğü programda, Vedat Dalokay “Anma Programı” için seçildi. Yapı, Proje ve Fikir Sunumu dallarında ise toplamda 96 eserin değerlendirilmeye alınmasının ardından, Yapı dalında 13, Proje dalında 10, Fikir Sunumu dalında 4 olmak üzere toplam 27 eser ödül adayı olarak belirlendi.

Ödül töreni ve sergi açılışı 18 Eylül 2020’de Ankara’da TBB LİTAİ Konukevi’nde gerçekleştirilecek olup ödüle değer görülen eserler, tören sırasında açıklanacak ve ödüller sahiplerine takdim edilecek.

Ödüller

Mimar Sinan Büyük Ödülü 
Nişan Yaubyan

Anma Programı (2020-2022) 
Vedat Dalokay

Mimarlığa Katkı Dalı Ödülü 
Reha Günay, Mehmet Özdoğan

Yapı Dalı Ödül Adayları
Lapseki Hükümet Konağı (İlke Barka, Özgür Bingöl), Troya Müzesi (Ömer Selçuk Baz), Gökçeada Lise Kampüsü (Ali Eray, Pınar Gökbayrak, Burçin Yıldırım), Süper Enerji Ofisi (Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar), Mezitli Belediyesi Hizmet Binası (Orhan Ersan, Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu), Garanti BBVA Bankası Teknoloji Kampüsü (Ali Hızıroğlu, Ertun Hızıroğlu), Silivri Ortaokulu (Semra Uygur, Özcan Uygur), Lucien Arkas Sanat Galerisi (Uğur Yıldırım)

Yapı/Koruma Dalı Ödül Adayları
Cunda Despot Evi (Işıl Zeliha Gençoğlu), Mısır Arap Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu (Ayşe Karademir, Süreyya Saruhan)

Yapı/Çevre (Kamusal Alan Tasarımı) Dalı Ödül Adayları
İzmir Tasarım Koridorları (Orhan Ersan, Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu), Konyaaltı Sahili Mimari ve Kıyı Düzenleme Projesi (Ali Özer, Ahmet Mucip Ürger, Şemsettin Tugay), 270° Sivrihisar (Emre Torbaoğlu, Arif Bıltır, Evrim Akcan)

Proje Dalı Ödül Adayları
Çinimaçin Müzesi (Alper Derinboğaz), Datça Emecik Evleri (Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar),  Palanga Keçi Korunağı (Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar), Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Kampüsü (Enis Öncüoğlu, Önder Kaya, Cem Altınöz), Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ortak Çalışma Alanı ve Kafeterya (Kerem Yazgan, Begüm Yazgan)

Proje/Koruma Dalı Ödül Adayları
Haldun Taner Sahnesi Restorasyon Projesi (Cafer Bozkurt), Arpaz Beyler Konağı ve Kulesi (Şerife Türk Derin), Zonguldak Üzülmez Kültür Vadisi (Eda Yazkurt Pelenk, Burak Pelenk), Samsun Kalın Demiryolu Hattı Tarihi Köprüleri (Ali Emrah Ünlü)

Proje/Çevre (Kamusal Alan Tasarımı) Dalı Ödül Adayları
Karşıyaka Suyabatan (Evren Başbuğ)

Fikir Sunumu Dalı Ödül Adayları
Kamu Binaları Tasarımı Fikir Yarışması – Konya (Abdurrahman Çekim, Sevilay Uğur Çekim), Solid[IN]k (Ecenur Sezgin), Kabuk (Nizam Onur Sönmez, Derya Uzal, Furkan Balcı, Tevfik Saygın Özcan), Kuton (Ömer Yeşildal, Ayça Yazıcı)