Yapı Dergisi
1973 yılından bu yana yayın yaşamını aralıksız sürdüren YAPI “Mimarlık, Tasarım, Kültür ve Sanat” Dergisi, Ocak 2011’de 350. sayısını yayımlamanın gururunu yaşıyor ve YAPI’yı izleyerek, okuyarak, projeleri ve görüşlerini paylaşarak destek veren ve bu gururu yaşatan YAPI dostlarına teşekkür ediyor.

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan YAPI, bir mimarlık kültürü dergisi. YAPI, içerdiği konuların çeşitliliği, yayımlanan metinlere ve yayın kalitesine gösterdiği özenle hep benzerlerinden farklı olarak anılıyor. İçerik olarak YAPI Dergisi'nde çevre, şehircilik, mimarlık kuramı ve tarihi, proje - uygulama, teknoloji ve malzeme, endüstri tasarımı ve sanat konularının geniş bir yelpazede ele alınıyor. Bu konuların hepsine eğilmek gereksinimi duyuluyor. Konuları çeşitlendirerek ve olabildiğince güncel tutarak okuyucuya seçme olanağı sağlanıyor. Özellikle mimarlık mesleğinin etik kuralları, çağdaş düşüncenin egemenliği, toplumsal sorumluluk, tarafsızlık, Türkçe'yi özenli kullanma gibi ilkeleri O'nu hep çok farklı, saygın ve güvenilir kılmıştır.

YAPI sürekli olarak çağdaşlıktan, çağdaş olandan, doğrudan, iyiden, güzelden yana oldu. Binlerce habere, yüzlerce yazıya, projeye ve uygulamaya bu anlayışla yer verdi. Bunları yaparken de özellikle yazı, proje ve uygulama konularında sunulan malzemenin özgün olmasında titizlik gösterdi, zor, ama doğru olan yolu izledi.

Bir mimarlık kültürü dergisi olan YAPI Dergisi'nin okuyucularının büyük çoğunluğu mimarlar, mimarlık öğrencileri ve sanayicilerdir. Her zaman, mimari gelişmelere ayak uyduran, bunu çok iyi izleyen, mimarlık ortamının, yapım sektörünün gereksinimlerine seslenen bir dergi üretimi hedeflenir.

Yayımlanan ilk sayısından itibaren öne çıkan projelere, konu ve haberlere ilişkin bir seçki hazırlayan ve 300. sayıda yer veren YAPI, 300-349 arası dergilerden yaptığı benzer bir seçkiyi aynı formatta 350. sayısında yayımlıyor. 1-299 ve 300-349 arası seçkilere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.


Basında Yapı Dergisi
Tarih Yayın Adı Haber Başlığı
30.12.2010 YAPI Dergisi YAPI'dan Seçki 300-349
14.12.2006 Cumhuriyet Yapı'nın Tanıklığında 33 Yıl
30.11.2006 Cumhuriyet Kitap Her Sayıda Bir Öncekinden Daha İyiyi Hedefliyoruz
11.11.2006 Milliyet Emlak Pazarı Yapı Dergisi 300 Üncü Sayıya Ulaştı
01.11.2006 Cumhuriyet ÇED Köşesi-Oktay Ekinci
01.11.2006 YAPI Dergisi Yapı ile 33 yıllık yolculuk